Zprávy z burzy – 24. 6. 2021

S&P 500
4 266,50 +24,66 (+0,58%)
NASDAQ
14 369,71 +97,98 (+0,69%)
DOW 30
34 197,08 +322,84 (+0,95%)

Akcie vzrostly ve čtvrtek na rekordní úroveň. Investoři tak reagovali na nová ekonomická data a oznámení prezidenta Joe Bidena, že dosáhl dohody ohledně infrastruktury se zákonodárci Senátu. S&P 500 a Nasdaq stanovily rekordní maxima. Dow přidal více než 300 bodů, tedy téměř 1%.

Technologické akcie tento týden překonaly trh. Obchodníci se totiž vrhli zpět na růstové akcie, které v tomto roce dosud nedosahovaly dobrých výsledků.

Pokrok v nich však přišel na úkor cyklických a hodnotných akcií a dalších akcií, které těžily z otevírání ekonomiky. K této rotaci došlo částečně kvůli obavám o vyšší inflaci.

Zatímco tento týden došlo mezi akciemi k určité rotaci, tři hlavní indexy se z velké části posunuly stranou. Obchodníci čekají na další údaje o ekonomice a výdělcích. Čtvrteční týdenní zpráva o počátečních žádostech o nezaměstnanost ukázala pokles nových údajů o nezaměstnanosti po neočekávaném nárůstu z minulého týdne, i když rozpětí zlepšení bylo mnohem menší, než se očekávalo. A páteční zpráva o výdajích na osobní spotřebu (PCE) pravděpodobně ukáže, že celková inflace vzrostla nejrychlejším tempem za 13 let v květnu, což je poslední známka inflačních tlaků směrem nahoru.

Tyto a další zprávy v nadcházejících měsících by mohly být klíčové při určování postupu vpřed pro akcie, protože investoři odhadují, jaká úroveň a trvání inflace by mohly vyvolat měnověpolitický krok Fedu.

Biden oznámil dosažení dohody se Senátem ohledně infrastruktury

Prezident Joe Biden ve čtvrtek odpoledne ve svém příspěvku na Twitteru uvedl, že kvůli infrastrukturnímu balíčku „uzavřel dohodu“ se skupinou senátorů.

Skupina, která se kromě Bidena skládá z pěti demokratů a pěti republikánů, podle tweetu „uzavřela dohodu o infrastruktuře, která vytvoří miliony amerických pracovních míst“.

Minulý týden poklesl počet nově nezaměstnaných, ale méně než se čekalo

Nové žádosti o nezaměstnanost se během období končícího 19. června držely nad psychologicky důležitou 400 000 úrovní za týden. To jen podtrhuje stále neúplné oživení na trhu práce v USA.

Počet nově nezaměstnaných dosáhl minulý týden celkem 411 000. Byl to sice pokles z 418 000 hlášených za předchozí týden, ale více než očekávaných 380 000.

Celkový počet nezaměstnaných vykázal další zlepšení a klesly na nejnižší úroveň od března 2020. Celkem to bylo 3,39 milionu obyvatel, což je méně než očekávaných 3,46 milionu a 3,534 milionů hlášených za předchozí týden.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *