3 akcie, které miluje Warren Buffett

Warren Buffett, legendární investor z Omahy, je na Wall Street i mezi širokou veřejností velmi respektován. Populární investor, který provozuje holdingovou společnost Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B), dosáhl působivých výsledků při výběru společností, které poskytují vynikající výnosy akcionářům, jako je on a jeho společnost.

Z tohoto důvodu je portfolio téměř 50 akcií a fondů obchodovaných na burze, které jeho společnost spravuje, pečlivě sledováno kvůli vodítkům o tom, co si tento investiční veterán a jeho tým v Berkshire myslí, že by mohli být dlouhodobými vítězi. Zajímavé je, že Berkshire Hathaway vlastní významný počet akcií v těchto třech populárních akcích: Amazon (AMZN), Apple (AAPL) a Coca-Cola (KO).

Podívejme se blíže na tyto tři společnosti a pokusme se pochopit, proč by je Warren Buffett mohl milovat.

Amazon

Kromě dodávek zboží do domovů lidí přináší Amazon vynikající výnosy pro investory. Akcie vzrostly za posledních pět let o 394% a hlavní činnost Amazonu má fundamenty, které podporují další růst.

Cash flow (peněžní tok) z 12 miliard dolarů v roce 2015 vyrostl na více než pětinásobek ve výši 66 miliard dolarů v roce 2020. Tento rychlý růst pak pandemie koronaviru ještě více urychlila.

Amazon se etabloval mezi spotřebiteli jako nejpohodlnější maloobchodní společnost s nejrychlejší a nejlevnější přepravou. Má také nejširší výběr položek. Společnost během desetiletí investovala přes 100 miliard dolarů, aby dosáhla tohoto úspěchu, což jí dalo silný konkurenční výhodu. To je kvalita, kterou má Warren Buffett rád, když se dívá na investici.

Amazon je jedním z novějších přírůstků do portfolia Berkshire (byl přidán v roce 2019). Navzdory tomu, že přišly o rané zisky Amazonu, Buffettova společnost se nebála přidat do giganta elektronického obchodu. Buffettův tým ví, že pokud má společnost dlouhodobé vyhlídky na růst, nikdy nemůže být pozdě na vstup do investiční akce.

Výrobky Apple, zdroj: Pixabay.com

Apple

Největším holdingem ve společnosti Berkshire Hathaway je jednoznačně Apple. Počet akcií nyní činí více než 907 milionů a jeho hodnota je přibližně 120 miliard dolarů. Skutečnost, že se Apple stal největším holdingem Berkshire, je překvapením, když se Buffett tak dlouho vyhýbal technologickým akciím. Konkurenční výhody společnosti Apple a její schopnost získat miliardy cash flow nakonec Buffetta přesvědčily o jeho hodnotě.

Co nemilovat na Apple? Více než 1 miliarda lidí používá iPhone a celkově se používá více než 1,6 miliardy zařízení Apple.

Společnost ve výši 2,2 bilionu dolarů nejen vydělává pěkný zisk, když prodává zařízení. Také generuje hotovost, když si jednotlivci kupují služby prostřednictvím obchodu s aplikacemi Apple. Pokud tam chce vývojář uvést aplikaci, musí společnosti zaplatit procento z jejích prodejů – často až 30%.

To pomohlo společnosti Apple generovat obrovské množství hotovosti z transakcí. Od roku 2015 společnost Apple na nich vydělala neuvěřitelných 797 miliard dolarů.

Coca-Cola

Mezinárodní výrobce a distributor tekutého občerstvení je další z oblíbených firem Warrena Buffetta. Jeho portfolio drží 21,7 miliard $ akcií Coca-Coly. Coca-Cola je jedním z Buffettových dlouholetých favoritů. Mimo jiné má také rád tento černý bublinkový nápoj. Drží se tak jednoho ze populárních investičních přísloví. Investovat do toho, čemu rozumíte, a nikdy neinvestovat do podnikání, kterému nerozumíte.

Coca-Cola po desítky let těšila zákazníky svými nápoji. Vedení ví, co dělá, a dokazuje to rok co rok. Kultovní společnost možná zažívá zpomalení prodeje, protože vkus spotřebitelů se přesunul od sladkých nápojů ke zdravějším alternativám. V posledním desetiletí si však stále udržuje zdravý hrubý zisk a marže provozního zisku 60,7%, respektive 24,2%.

Zisky umožňují společnosti Coca-Cola neustále vyplácet a zvyšovat dividendy. Coca-Cola je ve skutečnosti jednou z pouhých 27 společností považovaných za Dividendové krále. Mezi ně se řadí společnosti, které každoročně zvyšují dividendu po dobu nejméně 50 let v řadě. Stabilní cash flow je přesně to, co u společností, do nichž chce investovat, Buffett hledá.

Od roku 2019 byla navíc společnost Coca-Cola lídrem na trhu sycených nealkoholických nápojů s více než 43,7% trhu.

Dohromady tyto tři akcie tvoří téměř 40% portfolia Buffetta ve výši 300 miliard dolarů. Každá z těchto společností je na vrcholu své části trhu. Generuje spoustu peněz a má konkurenční výhodu, která byla budována po celá desetiletí. Není divu, že je Warren Buffett miluje.

Tento článek je názorem autora a v žádném případě jej nelze chápat jako investiční doporučení. Autor vlastní akcie Amazon (AMZN). Více v našich zásadách zveřejňování článků

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *