Zprávy z burzy – 23. 6. 2021

S&P 500
4 241,84 -4,60 (-0,11%)
NASDAQ
14 271,73 +18,46 (+0,13%)
DOW 30
33 873,25 -72,33 (-0,21%)

Nálada na trzích ve středu byla smíšená. Investoři hledali nové katalyzátory, které by byly důvodem pro posun cen výše. Velmi pozorně sledují hlavně vývoj tempa hospodářského oživení a inflační tlaky.

Nasdaq jako jediný z hlavních indexů zakončil den v plusu a vytvořil další absolutní rekord. Technologické akcie totiž pokračovaly v překonávání výkonnosti. Akcie společnosti Microsoft (MSFT) rovněž ve středu nastavily novou rekordní úroveň, čímž se jeho tržní kapitalizace zvýšila na více než 2 biliony dolarů.

V letošním roce velké technologické akcie a další rychle rostoucí softwarové firmy nedosahovaly lepších výsledků než široký trh. Investoři se místo toho obrátili směrem k cyklickým akciím, které by mohly přímo těžit z opětovného otevírání podniků a hospodářského oživení. Ale po půl roce nedostatečné výkonnosti mohou mít technologické akcie prostor pro růst.

Aktivita amerického výrobního sektoru dosáhla v červnu rekordní úrovně, aktivita sektoru služeb klesla

Aktivita amerického výrobního sektoru a sektoru služeb v USA se v červnu rozcházela, podle předběžného indexu nákupních manažerů (PMI) IHS Markit.

Výrobní PMI v USA vzrostl na rekordních 62,6. Překonalo tak odhady ve výši 61,5 a bylo to i výše než květnových 62,1. Hodnoty nad neutrální úrovní 50,0 naznačují expanzi v sektoru.

PMI sektoru služeb však poklesl mnohem více, než se očekávalo, na 64,8 z květnových 70,4, což bylo historické maximum. Ekonomové očekávali za červen hodnotu 70,0.

Podle IHS Markit podniky soukromého sektoru napříč jak zpracovatelským odvětvím, tak odvětvím služeb stále hlásily problémy s vyššími cenami a obtížemi při hledání zaměstnanců. Míra inflace vstupních cen od května mírně klesla, podle instituce však stále byla druhou nejrychlejší v historii.

Výrobci hlásili nárůst nákladů na suroviny a palivo, zatímco podniky v sektoru služeb zdůraznily vyšší mzdy, aby přilákaly pracovníky, a vyšší náklady na dopravu.

„Přestože cenové ukazatele klesly z májových maxi všech dob, je zřejmé, že ekonomika stále roste,“ uvedl v tiskovém prohlášení Chris Williamson, hlavní ekonom společnosti IHS Markit. „Ceny účtované za zboží a služby pořád prudce rostou, nedostatek v dodávkách se nelepší. Firmy bojují i o zaplnění volných pracovních míst.“

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *