Zprávy z burzy – 21. 6. 2021

S&P 500
4 224,79 +58,34 (+1,40%)
NASDAQ
14 141,48 +110,10 (+0,79%)
DOW 30
34 876,97 +586,89 (+1,76%)

Akcie v pondělí vyskočily vzhůru a všechny tři hlavní indexy skončily v plusu. Dow přidal téměř 600 bodů, neboli 1,8%, a zažil svůj nejlepší den od března. Minulý týden index zaznamenal týdenní ztrátu o více než 3% ve svém nejhorším týdnu od října.

Výnosy desetiletých státních dluhopisů se trochu zvedly po poklesu dolů koncem minulého týdne. Dostaly se zpět nad 1,49%. V pondělí ráno se rozpětí mezi pětiletým a třicetiletým výnosem státních dluhopisů podle údajů agentury Bloomberg zúžilo na nejmenší rozdíl od srpna.

Obchodníci tento týden pokračují v přehodnocování svých investic s ohledem na nové zprávy Fedu vydané minulý týden. Představitelé Fedu očekávají v letošním roce vyšší inflaci a potenciálně rychlejší zvedání úrokových sazeb v příštích dvou letech.

Koncem tohoto týdne obdrží investoři nejnovější aktualizaci základních výdajů na osobní spotřebu (PCE), která slouží jako preferovaný ukazatel inflace Fedu. Očekává se, že zpráva, která má být vydána v pátek, v květnu meziročně vzroste o 3,4%. To by představovalo nejrychlejší skok od roku 1992. Je to však částečně způsobené tím, že se ceny zvedají z loňské nízké pandemické úrovně.

Navzdory tomu, že minulý týden došlo ke zpomalení vyvolanému měnovou politikou, někteří stratégové zůstali optimističtí ohledně vývoje amerických akcií s odvoláním na stále se zlepšující ekonomické pozadí.

Domácnosti byly v prvním čtvrtletí největším zdrojem poptávky po amerických akciích

Podle údajů společnosti Goldman Sachs je účast retailových investorů i nadále klíčovou hnací silou na akciových trzích. Společnost v pondělí uvedla, že domácnosti byly největším zdrojem kapitálové poptávky v prvním čtvrtletí roku 2021 poté, co vygenerovaly čisté nákupy ve výši 172 miliard dolarů.

„Odhadujeme, že domácnosti v současnosti alokují 44% svých aktiv na akcie, což je mírně pod historicky nejvyšší alokací 46% v roce 2000,“ uvedl ve sdělení David Kostin ze společnosti Goldman Sachs. „Ale vysoké hotovostní zůstatky a pokračující účast maloobchodu na akciových trzích by měly posílit kapitálovou poptávku domácností.“

Kostin dodal, že očekává, že domácnosti a korporace společně do konce roku koupí akcie za dalších 500 miliard amerických dolarů.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *