Investování nejsou závody

Lidé mají tendenci neustále soutěžit. Někde v byznysu je to nutné (o co víc chodí do konkurenční cukrárny lidí, o to méně zákazníku budu mít já), někde na tom fakticky nezáleží (když váš fotbalový klub dá více gólů než soupeř, kromě dobrého pocitu z toho nemáte nic) a někde je to vysloveně kontraproduktivní (jestli si soused koupil novou oktávku, tak vy zrovna budete chtít nový Mercedes).

Oblast trhů je přesně tou oblastí, kde je soutěživost kontraproduktivní. Co na tom záleží, jestli někdo za uplynulý rok dosáhl většího zhodnocení než vy. Každý máme jiný investiční horizont, jinou schopnost snášet riziko. A také máme prostě každý jinou povahu a jiné vlohy pro investování.

Důležité je, jestli vy sami děláte to nejlepší, co dokážete. Neberte úspěšnější jako konkurenci, která vás porazila. Berte je jako spolupracovníky, kteří jsou s vámi na jedné investiční lodi. Učte se od nich a sami se tak zlepšujte v obchodování. Každý začátek je těžký a nevyhnete se v něm chybám. I jeden z největších obchodníků, Warren Buffett, dělal v průběhu svého investování chyby. I on se na počátku učil od jiných, zejména od Benjamina Grahama.

Pokud se Vám něco nepovede, neberte to jako porážku. Berte to jako daň za nově nabyté zkušenosti, díky kterým si příště povedete lépe. Ostatně, už jen to, že dokážete vydělat peníze investováním znamená, že jste lepší než drtivá většina našich obyvatel. Vždyť Češi drží přes polovinu svých úspor v hotovosti či na běžných účtech, kde je pomalu užírá inflace.

Trhy nejsou uzavřeným místem, kde by se jen kapitál přesouval od jedné skupiny ke druhé. Naopak, na trh přiházejí stále další a další investoři a ti stávající do něj vkládají další a další peníze. Proto to že někdo na trhu vydělává, i víc než vy, neznamená že o to méně musíte vydělat vy.

Velikost celého amerického akciového trhu je asi 50 bilionů dolarů, přes 1000 biliónů neboli 1 biliardu českých korun. Pro srovnání, rozpočet ČR se pohybuje někde na úrovni 1,5 biliardy korun. Rozpočet celé České republiky je tedy velký asi jen jako 0,15% amerického akciového trhu. Na něm je a bude mnoho lidí, kteří jsou lepší než vy, kteří spravují mnohem větší majetky. Ale to vám nebrání v tom, abyste si i vy uloupli kousek ze zisků, které lze investováním získat.

Až se tedy příště dočtete, jak někdo nakoupil jisté akcie a vydělal na nich jmění, nezáviďte mu. Nezoufejte, že vás porazil a byl lepší než vy. Naopak se zajímejte, co koupil, proč to koupil. Rozšiřte své obzory a vědomosti. A příště budete odměněni rozšířením svého jmění.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *