Zprávy z burzy – 18. 6. 2021

S&P 500
4 166,45 -55,41 (-1,31%)
NASDAQ
14 030,37 -130,97 (-0,92%)
DOW 30
33 290,08 -533,37 (-1,58%)

Všechny indexy v pátek klesly. Dow klesl prudce o 1,6%, tedy o více než 500 bodů. Tento týden klesl ve všech pěti obchodních dnech, celkem o více než 3%. To je jeho nejhorší týdenní výkon od října. S&P 500 rozšířil ztráty a uzavřel níže o 1,3%, zatímco Nasdaq poklesl o 0,9%.

Výnosy desetiletých státních dluhopisů poklesly až pod 1,5%. Obchodníci v pátek ráno kupovali vládní dluhopisy zpět poté, co je ve středu okamžitě po rozhodnutí měnové politiky Fedu prodali.

Projekce Fedu tento týden naznačovaly možné dřívější omezování měnové politiky, než mnoho účastníků trhu očekávalo v nadcházejících letech, i když se ekonomika v současnosti ještě plně nezotavila z pandemie. K vnímání agresivnější strategie centrální banky na trzích přispěly také komentáře prezidenta Federálního rezervního systému v St. Louis Jamese Bullarda. Ač byl dříve zdrženlivější, nyní uvedl, že vidí potenciál pro zvýšení úrokových sazeb již příští rok.

Čtvrteční týdenní zpráva o nezaměstnanosti od ministerstva práce ukázala neočekávaný nárůst nezaměstnaných. To jen podtrhuje stále neúplné oživení, ke kterému dochází v USA.

„Trh práce je i nadále omezován nedostatkem nabídky, který převyšuje poptávku a brání silnějšímu oživení,“ uvedla ve čtvrtek ve svém dopise ekonomka Rubeela Farooqi. „Předpokládáme však další posílení, protože se ekonomika bude i nadále zotavovat.“

„To byla také zpráva předsedy Fedu Powella na jeho středečním tiskovém briefingu,“ dodala Farooqi. „Očekává posílení trhu práce a pokračující vytváření pracovních míst, protože v letních měsících a na podzim budou omezena omezení dodávek.“

K možnému dřívějšímu zpřísňování měnové politika přispívá řada významných inflačních tlaků a rostoucí ceny pro výrobce a spotřebitele. Akcie by se v blízké budoucnosti mohly pohybovat spíše do strany. Investoři totiž budou nadále hodnotit další kroky tvůrců měnové politiky a její možné dopady.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *