Zprávy z burzy – 17. 6. 2021

S&P 500
4 221,86 -1,84 (-0,04%)
NASDAQ
14 161,35 +121,67 (+0,87%)
DOW 30
34 823,45 -210,22 (-0,62%)

Nálada investorů byla ve čtvrtek smíšená. Zvažovali dopady posledního rozhodnutí měnové politiky Federálního rezervního systému, který očekává zvyšování úrokových sazeb dříve než avizoval na počátku roku.

S&P 500 se celý den pohyboval nahoru a dolů okolo nuly, aby nakonec zakončil den malou ztrátou. Dow klesnul výrazněji, naopak Nasdaq získal, když technologické akcie výrazně překonaly trh. Výnosy státních dluhopisů se ustálily a desetiletý výnos se pohyboval těsně nad 1,55%.

Zatímco Fed na konci tohoto měsíce ponechal úrokové sazby a udržel tempo nákupu aktiv beze změny, účastníci trhu se nyní připravují na potenciálně méně vstřícný náklon k politice Fedu. „Od Federálního rezervního systému zazněl ostřejší tón, který většinou vycházel z výboru, ale [předseda Fedu Jerome] Powell také nabídl pozitivní hodnocení ekonomiky,“ uvedla Michelle Meyer, ekonomka americké banky Bank of America.

„Zatímco úředníci Fedu hovoří o„ přechodné “inflaci, někteří jasně věří ve větší vytrvalost, což se odrazilo v proinflačních rizicích pro PCE [výhled osobních výdajů na spotřebu] v SEP [shrnutí ekonomických projekcí],“ dodala.

Na druhou stranu však Fed také uznal, že pracovní síla může být po nějakou dobu pod tlakem. A to zejména vzhledem k značným obtížím, které ekonomika měla při obnovování všech pracovních míst ztracených během pandemie. Powell během své středeční tiskové konference uvedl, že ekonomika nakonec „nedosáhla dalšího pokroku“ směrem k cíli Fedu, kterým je maximální zaměstnanost. Ta by se následně projevila omezováním nákupu aktiv.

Velká část údajů o zaměstnanosti však směřuje správným směrem, i když jen s mírným tempem. Některé obavy z nedostatku nabídky pracovních sil stále přetrvávají. Týdenní zpráva ministerstva práce o nezaměstnanosti ve čtvrtek ráno ukázala, že nové žádosti vzrostly poprvé za sedm týdnů. V nadcházejících týdnech však více států zruší zvýšené federální dávky v nezaměstnanosti před oficiálním zářijovým datem, což může snížit celkový počet žadatelů ve všech programech. Ke konci května žádalo o dávky v nezaměstnanosti nějakou formu více než 14,8 milionu Američanů.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *