Zprávy z burzy – 16. 6. 2021

S&P 500
4 223,70 -22,89 (-0,54%)
NASDAQ
14 039,68 -33,17 (-0,24%)
DOW 30
34 033,67 -265,66 (-0,77%)

Akcie ve středu poklesly, protože investoři považovali klíčové rozhodnutí měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému za negativní. Fed poprvé připustil možnost zvýšení úrokových sazeb v příštích dvou letech.

Dow těsně po 14:00 klesl o více než 300 bodů, tedy asi o 1%. Během tiskové konference předsedy Fedu Jerome Powella poklesly i S&P 500 a Nasdaq. Výnosy státních dluhopisů vzrostly a referenční desetiletý výnos se vrátil zpět nad 1,56%.

Obchodníci pozorně sledovali červnové rozhodnutí měnové politiky Federálního rezervního systému (Fed), které nepřineslo žádné okamžité změny politiky. Fed ale připustil možnost zvednutí referenčních úrokových sazeb v příštích dvou letech. Alespoň prozatím Fed ponechal sazby nezměněné a naznačil, že bude pokračovat v kvantitativním uvolňování. Nákupy aktiv budou nadále probíhat ve výši 120 miliard dolarů měsíčně.

Podle nových ekonomických projekcí Fedu nyní sedm z 18 úředníků očekává zvýšení úrokových sazeb do konce roku 2022, ve srovnání se čtyřmi v březnu. A 13 úředníků nyní do konce roku 2023 vidí alespoň jeden nárůst, což je téměř dvojnásobek oproti počtu 7, kteří očekávali takový výsledek v březnu.

„To trh neočekával.“ Fed nyní signalizuje, že sazby budou muset stoupat dříve a rychleji, přičemž jejich prognóza naznačuje dvě zvýšení v roce 2023, “uvedl ve středu odpoledne v e-mailu James McCann, zástupce hlavního ekonoma společnosti Aberdeen Standard Investments. s nedávnými tvrzeními Fedu, že nedávný nárůst inflace je dočasný. Pokud je cenová volatilita dočasná, pak není zřejmý důvod, proč musí zvyšovat sazby dříve, než bylo plánováno. Zejména s přihlédnutím k tomu, že trh práce zůstal za očekáváním. Pro některé to bude jistě signalizovat hlubší obavy ohledně inflace.“

Nové předpovědi pro vývoj úrokových sazeb se shodovaly s vylepšeným výhledem ekonomického růstu. Medián projekce mezi členy Federálního výboru pro otevřený trh je, aby reálný HDP v roce 2021 vzrostl o 7,0%, aby poté zpomaloval až na 2,4% v roce 2024. Obě projekce přitom byly lepší než 6,5%, respektive 2,2% očekávaných v březnu. Inflační očekávání však také vzrostla, přičemž Fed nyní vidí, že výdaje na základní osobní spotřebu letos vzrostly o 3,0% ve srovnání s 2,2% v předchozí projekci. Do roku 2023 se očekává zpomalení na 2,1%.

Aktualizované projekce přicházejí v kritickém bodě hospodářského oživení USA, kdy se ekonomická aktivita zrychluje a vytváří inflační tlaky. O nichž se někteří účastníci trhu domnívají, že mohou ospravedlnit rychlejší změnu v měnové politice, než jakou v současné době oznámila centrální banka.

V úterý nová ekonomická data ukázala, že ceny výrobců prudce rostly nejrychlejším meziročním tempem v historii, kdy se v rámci dodavatelského řetězce s rostoucí poptávkou ozývaly inflační tlaky. Data se přidala k řadě dalších údajů potvrzujících tyto rostoucí ceny, přičemž základní index spotřebitelských cen i základní výdaje na osobní spotřebu byly v květnu téměř 30leté maximum.

Oracle se propadl

Akcie společnosti Oracle klesly o 6% poté, co silné fiskální výsledky za 4Q nezapůsobily na Wall Street.

Poskytovatel technologických služeb Oracle (ORCL) zveřejnil fiskální výsledky ve čtvrtém čtvrtletí, které překonaly odhady. Akcie se ale propadly, protože investoři na Wall Street tím přesto nebyli ohromeni.

Upravený výnos vzrostl o 8% na 11,23 miliardy USD během tří měsíců končících 31. května. Oracle tím překonal odhady 11,04 miliardy USD na základě údajů agentury Bloomberg. Dařilo se zejména cloudovým službám a prodeji licencí. Tržby zde rostly o 66% na 7,39 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii ve výši 1,54 USD byl před očekávaným 1,31 USD.

Generální ředitel společnosti Oracle Safra Catz během konferenčního hovoru společnosti uvedl, že společnost Oracle očekává růst tržeb za fiskální rok 2022 okolo 5 procent, zejména díky cloudovým službám. Společnost také očekává, že zdvojnásobí své výdaje na cloudové služby na aktuální fiskální rok na téměř 4 miliardy dolarů, dodal Catz.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *