Zprávy z burzy – 15. 6. 2021

S&P 500
4 246,59 -8,56 (-0,20%)
NASDAQ
14 072,86 -101,29 (-0,71%)
DOW 30
34 299,33 -94,42 (-0,27%)

Akcie v úterý klesly z rekordních úrovní, protože investoři zvažovali spoustu nových ekonomických dat, včetně slabších než byly očekávané spotřebitelské výdaje během posledních měsíců.

S&P 500 se pohyboval těsně pod historickým maximem. Nasdaq také klesl z rekordního maxima zaznamenaného v pondělí. Investoři v úterý ráno zvažovali další dávku klíčových ekonomických dat, která nabízí pohledy jak na sílu spotřebitelů, tak na rozsah zvýšení cen napříč dodavatelským řetězcem.

Zpráva obchodního oddělení z května o maloobchodním prodeji ukázala první pokles tržeb od února, což představuje ještě větší zmírnění po období stimulovaném dříve na jaře. A index cen producentů vykázal meziroční nárůst o 6,6%, což je vyšší hodnota než dubnových 6,2% růstu. Důvodem byl nedostatek nabídky a obnovená poptávka. které tlačí ceny nahoru.

Všichni netrpělivě čekají na červnové prohlášení Fedu

Tyto údaje jsou jedny z posledních předtím, než Federální rezervní systém (Fed) vydá své červnové prohlášení o měnové politice a uspořádá tiskovou konferenci s předsedou Fedu Jerome Powellem. I když se na tomto setkání neočekávají žádné zásadní politické změny, investoři budou pozorně sledovat jak prohlášení, tak tiskovou konferenci ohledně signálů, kdy centrální banka zamýšlí zahájit odvolání svých systémů podpory politiky v krizové éře, které pomohly podpořit ekonomiku a podpořit zásoby v jejich nárůstu na nová maxima.

Prvním krokem ke zmírnění této podpory by bylo zúžení masivního programu nákupu aktiv Fedu. Ten v současné době probíhá ve výši 120 miliard dolarů měsíčně. Fed si v současné době stanovil cíl dosáhnout „podstatného dalšího pokroku“ směrem k cílům dosažení maximální zaměstnanosti a cenové stability před započetím jakýchkoli politických změn. Ale vzhledem k tomu, že oživení trhu práce prudce stoupá a ceny kolísají napříč různými odvětvými ekonomiky, bylo ponecháno na investorech, aby uvažovali o tom, zda signál Fedu může přijít dříve než později.

Trhy však tento týden naznačují, že se příliš nezajímají o vyhlídky na krátkodobé zvýšení úrokových sazeb. Téměř nulové sazby přitom sloužily jako další klíčová součást souboru nástrojů krizového období Fedu. Referenční desetiletý výnos státních dluhopisů se snížil o téměř 30 bazických bodů z březnového maxima. Zároveň technologické a růstové akcie obnovily svůj růst. Tím pomohli dostat Nasdaq na novou rekordní úroveň.

Investoři mají stále býčí náladu, ale již ne tak velkou jako v březnu

Investoři jsou stále pozitivní co se týká výhledu do dalšího období. Jejich očekávání v horizontu dalších 12 měsíců, co se týká obratu firem, zisků a ekonomického růstu, jsou stále na velmi vysoké úrovni. Přesto jsou o něco níže než v dřívější fázi ekonomického oživení.

Pozitivní nálada klesá také u stavitelů domů. Podle nové zprávy z úterý klesl měsíční index sentimentu Národní asociace stavitelů domů v červnu na 81 z 83 v květnu. Klesli tím na desetiměsíční minimum. „Vyšší náklady a klesající dostupnost dřeva a dalších stavebních materiálů v červnu potlačily pozitivní náladu stavitelů,“ uvedl ve svém prohlášení Chuck Fowke, předseda NAHB. „Tyto vyšší náklady posunuly některé nové domy nad rámec rozpočtu potenciálních kupců, což zpomalilo silné tempo výstavby domů.“

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *