Zprávy z burzy – 14. 6. 2021

S&P 500
4 255,15 +7,71 (+0,18%)
NASDAQ
14 020,33 +104,72 (+0,74%)
DOW 30
34 393,75 -85,85 (-0,25%)

Zatímco NASDAQ byl celý den v plusu, DOW 30 a S&P500 ztrácely, i když S&P500 nakonec den zakončil v malém plusu. Obchodníci vyčkávají zejména kvůli klíčovému rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, ke kterému by mělo dojít tento týden. Výnos desetiletých státních dluhopisů se pohyboval těsně pod 1,5%.

Americké akcie se pohybují na rekordních úrovních, které jsou poháněny kombinací absolutních maxim a oživující se ekonomické aktivity. Zisky společností se nadále zvyšují pokračuje i podpora ze strany tvůrců fiskální a měnové politiky. Doba trvání této podpory se tento týden zaměří na rozhodnutí Federálního rezervního systému (Fed) a jeho středeční tiskovou konferenci. Vzhledem k tomu, že se ekonomika zlepšovala ze svých minim v pandemické éře a ceny rostly kvůli zvyšující se poptávce, účastníci trhu pečlivě sledovali komentáře představitelů Fedu, aby určili, kdy by centrální banka mohla začít s návratem své fiskální politiky z období před krizí.

Fed naznačil, že první postup by zahrnoval zmírnění jeho programu nákupu aktiv, který v současné době probíhá tempem 120 miliard $ měsíčně. Fed uvedl, že hledá „podstatný další pokrok“ směrem k cílům dosažení maximální zaměstnanosti a cenové stability před zahájením tohoto odvolání. Investoři proto uvažují o tom, jaký stupeň ekonomického zlepšení by tento předpoklad mohl splnit. Ačkoli se americká ekonomika rychle zotavuje, trh práce zaostává vůči situaci před pandemií o více než 7 milionů pracovních míst. A ceny hlavních výrobců i spotřebitelské ceny v průběhu loňského roku prudce vzrostly, i když tempo jejich růstu se pravděpodobně v následujících měsících neudrží.

K omezování fiskální podpory dojde v příštích několika měsících. Jediné otázky jsou, kdy a jakým tempem,“ napsal v pondělí ráno Ian Shepherdson, hlavní ekonom Pantheon Economics. „Jestli k tomu dojde o měsíc či dva dříve nebo později nebo o kolik miliard se podpora sníží nebude mít velký vliv na výkon ekonomiky v příštích několika letech.“

„Posedlost snižováním podpory je rozptýlení od skutečného problému, který spočívá v tom, zda zvýšený základní inflační tlak znamená, že Fed bude muset začít zvyšovat sazby dříve, než v současné době očekává, což je někdy po roce 2023,“ dodal.

Mezitím, co obchodníci čekají na definitivní oznámení začátku útlumu podpory Fedem, řada stratégů uvedla očekávání, že oblasti trhu, které letos překonávaly trh, jej budou překonávat i nadále. Týká se to především hodnotových a cyklických akcií.

Analytici si nemyslí, že vyšší inflace je momentálně problém

Všichni již několik měsíců sledujeme vyšší inflaci v USA, vyšší než je cíl Fedu. Analytici z Wall Street však stále zůstávají v klidu. A finanční trhy s nimi alespoň prozatím souhlasí.

Výnosy z dlouhodobých amerických dluhopisů klesly na několikaměsíční minima, protože data ukázala, že ceny v květnu rostly nejrychlejším tempem za poslední desetiletí. Dnes se desetiletý výnos držel blízko 1,46%, což je nejnižší hodnota od začátku března.

V pátek Franziska Palmasová ze společnosti Capital Economics ve zprávě pro své klienty tvrdila, že současná inflace v USA nebude schopna vykolejit akciový trh. Přesto firma považuje inflační tlaky za o něco silnější, než by mohl naznačovat „přechodný“ argument Fedu.

„Náš názor, že inflace v USA se ukáže jako přetrvávající, je důvodem, proč předpovídáme malé zisky v indexu S&P 500 v příštích několika letech,“ napsala Palmasová. „Neočekáváme však opakování ostrých výprodejů zaznamenaných během období vysoké inflace v 60. a 70. letech.“

Ceny akcií jsou obecně formovány dvěma trendy: měnovou politikou a ekonomickým cyklem. Uvolněnější měnová politika a rostoucí ekonomika jsou dobré pro růst akcií. A obráceně, jak bylo vidět u „stagflace“ v 70. letech.

Právě teď pracuje měnová politika i ekonomický cyklus ve prospěch akciového trhu. A Palmas nevidí, že by se tyto podmínky v následujících letech drasticky změnily.

„Známky rostoucí inflace nevyvolaly přehodnocení výhledu měnové politiky,“ poznamenala Palmasová. „Je to z velké části proto, že Fed zdůraznil, že si myslí, že toto zvýšení inflace bude přechodné, a proto na něj nebude reagovat. Zdá se, že tomu investoři věří.“

Ve středu Fed oznámí své nejnovější politické rozhodnutí a zveřejní aktualizovaný soubor ekonomických projekcí. Ekonomové očekávají, že Fed znovu zopakuje, že se bude dívat do posledních údajů o inflaci, a bude i nadále opatrný co se týče jeho odstupování od svého programu nákupu aktiv.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *