Jak reagují akcie při zvyšování úrokových sazeb?

Nekontrolovatelná inflace v přehřáté ekonomice je špatná. Aby se jí zabránilo, očekává se, že Fed zpřísní měnovou politiku omezováním svého programu kvantitativního uvolňování a zvýšením úrokových sazeb, i když k tomu patrně ještě v nejbližší době nedojde.

V současné době roste zaměstnanost a stoupají ceny zboží a služeb. Je však těžké tvrdit, že se ekonomika přehřívá, když zaměstnanost je stále o 7,6 milionu pracovních míst nižší než byla před pandemickou úrovní. A je těžké tvrdit, že inflace je na denním pořádku, protože zvyšování cen se do značné míry jeví jako související „přechodné“ faktory. Je to například znovuotevření obchodů a některé dočasné problémy v krátkodobém dodavatelském řetězci.

Index spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech v květnu meziročně poskočil o více než 5,0%, což je největší skok od srpna 2008. Stojí tedy za to prozkoumat, co by přísnější měnová politika mohla pro investory znamenat.

Právě to na začátku tohoto týdne udělal Jonathan Golub z Credit Suisse a zjistil, že přísnější politika není očividně špatná pro akcie, jak by investoři očekávali.

„I když by investoři mohli interpretovat obrácení politiky Fedu jako špatné znamení, historie ukazuje, že výnosy akcií zůstávají silné i v měsících před a po prvním zvýšení sazeb,“ uvedl Golub ve středu ve sdělení pro klienty. „Přesněji řečeno, za poslední čtyři cykly zvyšování sazeb (’94, ’99, ’04, ’15) získal index S&P 500 za 12 měsíců před prvním zvýšením 9,5% a během následujících tří let 26,0%.

Negativa pro akciové trhy z důvodu vyšších sazeb má tendenci nastat později v cyklu, když přísnější politika vyrovná / převrátí akciovou křivku,“ dodal. „Jsme stále daleko od toho, aby se to stalo.“

Je třeba podotknout, že průměr vypočítaný Golubem je pravděpodobně zjednodušením celé situace. Navíc čtyři cykly zvyšování úrokových sazeb je poměrně malý vzorek.

A když vezmeme v úvahu všechny ostatní proměnné na trhu, můžeme také tvrdit, že to, co dnes zažíváme, je zcela bezprecedentní. A tak minulost nepomůže nastínit budoucnost.

Nicméně i přesto lze předpokládat, že tato analýza nám může poskytnout vodítko pro budoucí vývoj ceny akcií. Hovoří pro to zejména tyto dvě věci.

Zaprvé, každý už mluví o riziku přehřátí inflace. Nevýhoda přísnější měnové politiky uprostřed rostoucích cen je tedy událost, kterou již mohli investoři zvážit a tak se již promítla do současných cen na trhu.

Zadruhé, podniky mohou být velmi flexibilní v úsilí o růst zisků. To znamená, že když budou čelit výzvám, které ohrožují růst zisku, provedou změny ve svých strategiích nebo dokonce přímo přepracují své obchodní modely. To je něco, co jsme se naučili během pandemie koronaviru. Lidé místo kanceláří pracovali z domova na dálku. Restaurace zavedly výdejová okénka a začaly nabízet rozvoz domů a podobně.

To vše mluví ve prospěch Golubovi analýzy. Vždy existují rizika, která způsobí, že se investoři budou zdráhat investovat peníze na trh. A často se vyskytnou neočekávané šoky, které následují velké výprodeje. Ale samotné zvyšování úrokových sazeb není špatné. Bývá důsledkem inflace, která je hnaná spotřebou lidí, což je pro podniky příznivá zpráva.

Lze proto očekávat, že i v případě zvyšování úrokových sazeb budou akcie pokračovat v růstu.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *