Zprávy z burzy – 10. 6. 2021

S&P 500
4 239,18 +19,63 (+0.47%)
NASDAQ
14 020,33 +108,58 (+0.78%)
DOW 30
34 466,24 +19,10 (+0.06%)

Akcie ve čtvrtek vzrostly, když už se obchodníci srovnali s informacemi o vyšší inflaci, která je způsobená hlavně oživenou poptávkou.

S&P 500 vzrostl na absolutní historické maximum. Nasdaq poprvé od 3. května dosáhl vrcholu 14 000 a Dow také vzrostl, i když jen nepatrně.

Květnový index spotřebitelských cen Úřadu statistiky práce zaznamenal minulý měsíc rychlejší než byl očekávaný růst inflace. Celkově spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému roku o 5,0%, čímž překonaly odhady Wall Streetu o 4,7% a zrychlily se z dubnového 4,2% růstu. To také znamenalo nejrychlejší růst CPI od roku 2008. S výjimkou kolísavějších cen potravin a energií vzrostl tzv. Základní index spotřebitelských cen o 3,8%, což rovněž stoupá z 3,0% nárůstu z dubna.

Výnosy státních dluhopisů se zvýšily poté, co poklesly o den dříve po vlažnějším než očekávaném růstu inflace spotřebitelských cen z Číny. Po čtvrteční zprávě o CPI v USA vyskočil desetiletý výnos státních dluhopisů o více než 4 bazické body na více než 1,53%.

Index spotřebitelských cen slouží pouze jako jedno měřítko cenových trendů v americké ekonomice. Získal však další význam, protože narušení a nedostatek dodavatelského řetězce a rostoucí poptávka během oživení začaly pro spotřebitele způsobovat znatelné zvýšení cen. A v poslední době se jak cenové indexy výrobců, tak výdaje na základní osobní spotřebu zvýšily nad očekávání. Investoři věnovali nedávným inflačním trendům zvýšenou pozornost vzhledem k tomu, že dlouhodobější zvyšování cen by mohlo podnítit krok FEDu ke zvýšení úrokových sazeb.

Meme akcie klesaly

Mezitím takzvane „meme akcie“ pokračovaly ve velmi volatilních pohybech z počátku tohoto týdne. Akcie společnosti GameStop (GME) ve čtvrtek poklesly o více než 22% den poté, co společnost oznámila záměr vydat až 5 milionů nových akcií. Tato zpráva zastiňuje i její silnější tržby v prvním čtvrtletí, než se očekávalo. Tato obchodní společnost s videohrami také oznámila, že jmenovala dva bývalé manažery Amazonu, kteří budou zastávat pozici jejího výkonného ředitele a finančního ředitele. Další takzvané „meme akcie“, které se nedávno staly oblíbenými u obchodníků na Redditu, také po středečním růstu vrátily určité zisky, včetně Geo Group (GEO) a Aethlon Medical (AEMD).

Počty nezaměstnaných klesají šestý týden v řadě

Týdenní žádosti o nezaměstnanost klesly šestý týden po sobě, čímž dosáhly nového minima z doby pandemie, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo práce.

Počet přihlášek nově nezaměstnaných se minulý týden snížil na 376 000 z 385 000 hlášených během předchozího týdne. Ekonomové přitom podle údajů agentury Bloomberg očekávali 370 000 nových žádostí.

Celková nezaměstnanost se pohybovala pod odhadem, celkem 3,499 milionu nezaměstnaných během týdne končícího 29. května. To znamenalo poklesl z 3,757 milionu z předchozího týdne a bylo také níže než 3,665 milionů očekávaných ekonomy.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *