Zprávy z burzy – 8. 6. 2021

S&P 500
4 227,26 +0.74 (+0.02%)
NASDAQ
13 881,72 +67.23 (+0.49%)
DOW 30
34 599,82 -30,42 (-0.09%)

Akcie v úterý uzavřely blízko otevíracím cenám, protože obchodníci zvažovali zveřejněné nové ekonomických údaje. Většina z nich poukazovala na pokračující nedostatek pracovních sil v americké ekonomice během oživení.

S&P 500 skončil blízko nuly, na dostřel od svého historického maxima. Dow po celodenním kolísání skončil v mírné ztrátě, zatímco Nasdaq nakonec uzavřel o tři desetiny procenta výše.

Investory tento týden také ovlivňovalo více signálů od úředníků ohledně postupu vpřed v měnové a fiskální politice, když se ekonomika vzpamatovává z pandemie, a co by to mohlo naznačovat pro úrokové sazby a výnosy společností. Ministryně financí Janet Yellenová o víkendu uvedla, že vyšší úrokové sazby „budou ve skutečnosti přínosem z pohledu společnosti i pohledu Fedu,“ uvádí v rozhovoru s agenturou Bloomberg.

Obchodníci však byli méně přesvědčeni. Vyšší úrokové sazby by mohly mít dopad na ocenění akcií. Další reformy daně z příjmu právnických osob by mohly navíc snížit zisk velkých společností. Akcie Amazonu (AMZN) klesly v pondělí po zprávě, že skupina sedmi ministrů financí se snaží zahrnout do nového globálního návrhu daní gigantu elektronického obchodování. A investoři nadále sledují jednání mezi prezidentem Joe Bidenem a členy Kongresu o jeho návrhu infrastruktury za několik bilionů dolarů, který by pravděpodobně byl částečně financován zvýšenými daněmi z příjmů právnických osob a může přijít v podobě zvýšené minimální daně z příjmů právnických osob.

Někteří stratégové se přesto domnívají, že obavy investorů ohledně otázek inflace a daňové reformy jsou přehnané. Stabilní pozadí hospodářského růstu může pomoci převážit některé z těchto událostí nebo nepříznivých podmínek politiky.

Počet volných pracovních pozic se zvýšil

Otevírání pracovních míst v dubnu prudce vzrostlo na nový rekord, přičemž již tak výrazný nedostatek pracovních sil během hospodářského oživení se dále prohluboval.

Americký úřad pro statistiku práce v úterý uvedl, že počet otevřených pracovních míst v dubnu dosáhl 9,286 milionů, což je nejvyšší zaznamenaná úroveň na základě údajů od roku 2000. Počet volných pozic vzrostl z březnových 8,288 milionu , které byly revidovány směrem nahoru z dříve nahlášených 8,123 milionů.

Největší nárůst počtu otevřených pracovních míst byl v odvětví ubytovacích a stravovacích služeb, a to na 349 000. V ostatních službách vzrostl počet pracovních míst pouze o 115 000. Samostatný nový průzkum sentimentu ukázal, že rekordních 48% malých podniků uvedlo, že minulý měsíc neobsadily volná pracovní místa.

Líbil se Vám článek? Dejte o něm vědět ostatním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *